Quis custodiet ipsos custodet?

Květen 2010

Další rozjezd

28. května 2010 v 12:52 | Arcana |  Na toulkách

Blogový svět dostává na frak a já se dozvěděla spoustu nových věcí.


  • Třeba, že překlady jsou neautorské (ač zákon mluví jinak) a že pokud chcete psát o něčem více či méně vědeckém, musíte být profík a zjistit si většinu informací sám. Protože buď napíšete na vše odkaz, čímž zabijete půlku článku, protože abyste jen víceméně nepřepsali něčí práci, musíte mít zdrojů hodně. Skutečně Hodně.

  •  Překládání jsem vždy považovala za něco, co musím dělat doslovně, jinak by to nebyl ,,překlad" ale ,,vlastní převyprávění". No, očividně jsem se spletla.
Má to své výhody, až po mně bude profesorka chtít něco přeložit, můžu se odvolat na to, že překladatelství vlastně nesmí být doslovné. Alespoň co se knih týče.

  • Také, že pravidla se dají vykládat různými způsoby. Záleží na interpretaci. Aneb, že máme tolik budoucích politiků (čti: pravda není pravda, důležitá je moje pravda) v dnešní naší generaci.

No prostě, kdybych se pokusila o závěr...
Není důležité, co si myslíte vy, protože ,,Myslet je ho** vědět". Důležité je, jak vám to My vyložíme.


Cedule

Chrám sv. Víta

19. května 2010 v 12:51 | Arcana |  Brk

Chrám nebo také Katedrála svatého Víta je hlavní dominancí Pražského hradu a podle ní ji taky vždy najdete. Jako každý hrad je i ten Pražský postaven co možná na nejvyšším bodě, a téměř kdekoli se v Praze rozhlédnete, uvidíte zmíněný chrám, kterak se tyčí nad městem jako stráž.
:)Katedrála

Pusto

16. května 2010 v 23:43 | Arcana |  Brk
Je neděle večer a svět internetu zeje prázdnotou.

Kam se všichni poděli? Myslela jsem, že normální puberťák odmítá jít do postele v dobu kdy mu to nařídí rodiče a radši ponocuje.

Zítra je pondělí a škola - to je asi ten důvod. Ale stejně, tohle sice píšu po jedenácté, ale pouštní roští se tu kutálí celý večer.

A protože ani já nemám nic na práci píši tenhle článek skoro o ničem, ale taková oddychovka mezi vším neuškodí.
Začíná se myslet na známky na vysvědčení, přihlášky na gymnázia a všechny ostatní školy odeslány, maturity se blíží, zkoušky na ony školy jakbysmet a počasí si z nás utahuje. Co se dá dělat, mysleme na prázdniny, které jednou prostě musí přijít.

Úplněk

Kudy z nudy

13. května 2010 v 21:51 | Arcana |  Pastelka

Zajímavé, co všechno se nenajde v šuplíku. Výtvarná výchova byla vždy hrozná nuda. Když něco musíte, tak je to vlastně vždy nuda, ale co člověk nadělá.

Autorský vs. originální vs. kvalitní blog

10. května 2010 v 11:44 | Arcana |  Na toulkách

Stokrát a tisíckrát omílané téma, ale přesto se také přidám. A na svou obranu zdůrazňuji, že chci proprat i pojem ,,kvalitní".
Rozdíl ve slovech ,,autorský" a ,,originální" se jeden čas probíral tolikrát, že se k tomu už nic nového nedá říct. Shrnutí by asi znělo, že ,,autorský" je napsaný či jinak vytvořený vlastní rukou, z vlastní hlavy, osobitým způsobem. Nepotřebujete k tomu nic než ,,Umět udržet moč, tužku a myšlenku", jak říkala moje učitelka. Prosté.
Originální je neotřelý, málokterý či lépe jediný a nezřídka i nenapodobitelný. Ano, každý člověk je originál atd. atd. Ale pokud si píši deníček, už moc originální nejsem, dělá to totiž x dalších lidí. Mohu ho maximálně pojmout originálním způsobem.
Ale kvalitní? Autorství mi nezajišťuje kvalitu, jako neznamená autorský to samé co originální, Jonagold není prosté: ,,Hele, jabko", ani kvalitní neznamená pouze a jedině cosi vytvořené vlastní rukou, z vlastní hlavy, osobitým způsobem.
I blog o Miley Cyrus nebo publikující obrázky stažené z DeviantArtu či jiných stránek může být kvalitní. Stačí aby se autor jen trochu snažil a zamýšlel blog a jeho obsah předat širší veřejnosti.
Nebo snad chcete říct, že žádná z oficiálních stránek o celebritách není kvalitní? Žádná stránka s galerií není kvalitní, protože admin je spravující ty obrázky sám nevytvořil?
Možná teď kroutíte hlavami a ťukáte si na čelo s tím, že to je přeci něco jiného, ale podle mě ten rozdíl, v principu, tak velký není.
Znám poměrně hodně stránek o celebritách či filmech, které já osobně považuji za kvalitní. Za velmi kvalitní, zejména s přihlédnutím k věku jejich adminů a adminek. Odkazy sem ale dávat nebudu, ty ubohé děti by nemuseli zcela ve zdraví přežít nálet některých agresivních ,,autorů".

Ps: Z druhé strany, dle mého všechny autorské blogy rozhodně nejsou kvalitní.Nemám nic proti Fo. ... No dobře, možná proti nim něco mám, ale najmě ty nějakou extra kvalitu nevykazují.
Gratuluji autorce k výhře v celoevropské soutěži, nechť jsme pyšní že jsme Češi, a kdyby byla méně vztahovačná a útočná, třeba si i pár dílů přečtu. Ale stejný styl kresby lze vidět v kterékoli třídě 1. stupně jakékoli základní školy. Tak jakápak kvalita?

Jiný svět

7. května 2010 v 1:00 | Arcana
Ocitnout se na křídlech vážky a nechat odplout všechny starosti, protože nic není lepší než tanec. Balet, jazz, valčík, hip-hop, jive, bharata natyam, krasobruslení, tango, samba, break dance, všechno jedno. První člověk zabouchal klacky o sebe, jiný k tomu provedl pohyb a nazval to kouzlem. A měl pravdu. Tanec vezme jinam, do světa kde nejsou starosti, smutek ani neštěstí, kde je každý takový jaký se cítí a ještě o špetku lepší.
Kdo říká, že tanec je  k ničemu, hloupý nebo ošklivý, nikdy jej nezkusil.
Od kouzla, jak byl původně brán, až k nejtěžšímu sportu urazil dlouhou cestu, přesto se dodnes vytváří, doplňuje, obměňuje a každý kdo jej provozuje, kdokoliv tančí dává něco ze sebe. Dotváří ho svým vlastním stylem a naopak se nechává ovlivňovat.
Tancem vyprávíme příběh. Co cítíme, jací jsme. Co chceme sdělit.
Tanec je droga. Kdo nezkusil nepochopí a kdo ano, nikdy jej již neopustí

Nefotit člověka

3. května 2010 v 22:26 | Arcana |  Brk

Jak už jsem předeslala; jeden by neřekl, jak těžké je nefotit lidi.