Quis custodiet ipsos custodet?

Autorský vs. originální vs. kvalitní blog

10. května 2010 v 11:44 | Arcana |  Na toulkách

Stokrát a tisíckrát omílané téma, ale přesto se také přidám. A na svou obranu zdůrazňuji, že chci proprat i pojem ,,kvalitní".
Rozdíl ve slovech ,,autorský" a ,,originální" se jeden čas probíral tolikrát, že se k tomu už nic nového nedá říct. Shrnutí by asi znělo, že ,,autorský" je napsaný či jinak vytvořený vlastní rukou, z vlastní hlavy, osobitým způsobem. Nepotřebujete k tomu nic než ,,Umět udržet moč, tužku a myšlenku", jak říkala moje učitelka. Prosté.
Originální je neotřelý, málokterý či lépe jediný a nezřídka i nenapodobitelný. Ano, každý člověk je originál atd. atd. Ale pokud si píši deníček, už moc originální nejsem, dělá to totiž x dalších lidí. Mohu ho maximálně pojmout originálním způsobem.
Ale kvalitní? Autorství mi nezajišťuje kvalitu, jako neznamená autorský to samé co originální, Jonagold není prosté: ,,Hele, jabko", ani kvalitní neznamená pouze a jedině cosi vytvořené vlastní rukou, z vlastní hlavy, osobitým způsobem.
I blog o Miley Cyrus nebo publikující obrázky stažené z DeviantArtu či jiných stránek může být kvalitní. Stačí aby se autor jen trochu snažil a zamýšlel blog a jeho obsah předat širší veřejnosti.
Nebo snad chcete říct, že žádná z oficiálních stránek o celebritách není kvalitní? Žádná stránka s galerií není kvalitní, protože admin je spravující ty obrázky sám nevytvořil?
Možná teď kroutíte hlavami a ťukáte si na čelo s tím, že to je přeci něco jiného, ale podle mě ten rozdíl, v principu, tak velký není.
Znám poměrně hodně stránek o celebritách či filmech, které já osobně považuji za kvalitní. Za velmi kvalitní, zejména s přihlédnutím k věku jejich adminů a adminek. Odkazy sem ale dávat nebudu, ty ubohé děti by nemuseli zcela ve zdraví přežít nálet některých agresivních ,,autorů".

Ps: Z druhé strany, dle mého všechny autorské blogy rozhodně nejsou kvalitní.Nemám nic proti Fo. ... No dobře, možná proti nim něco mám, ale najmě ty nějakou extra kvalitu nevykazují.
Gratuluji autorce k výhře v celoevropské soutěži, nechť jsme pyšní že jsme Češi, a kdyby byla méně vztahovačná a útočná, třeba si i pár dílů přečtu. Ale stejný styl kresby lze vidět v kterékoli třídě 1. stupně jakékoli základní školy. Tak jakápak kvalita?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ♥Zebra♥ ♥Zebra♥ | Web | 18. června 2010 v 18:16 | Reagovat

Ahoj,prosím,hlasla by jsi mi na http://disneychanneldetsky.blog.cz/1006/9-kolo-sonb#komentare
Moc by mi to pomohlo!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama