Quis custodiet ipsos custodet?

Howlův kráčející zámek

7. srpna 2010 v 19:59 | Arcana |  Brk

Včera, tedy vlastně dneska ráno jsem se podívala na Howlův kráčející zámek (oficiální překlad Zámek v oblacích).
Pro začátek bych snad mohla říct, že jsem si jej pustila v půl třetí a chtěla se jen mrknout na začátek. No, to jsem se trošinku přepočítala - příběh mě natolik vtáhl, že koukám koukám, pak najednou dokoukám a ono hle, půl páté a já tento filmeček shlédla celý. Chybička se vloudí
:)


Příběh vypráví o mladé dívce Sophii a, kdo by to byl řekl, Howlovi a jeho kráčejícím zámku. Což je vlastně naprosto nedostatečná definice, protože zde vystupuje spousta dalších postav, jediný rozdíl je v tom, že se Sophií a Howlem se setkáváme od začátku do konce a se zbytkem od prvních cca 15 minut až do konce
:)
Abych ale jen nepolemizovala. Sophie vlastní obchod s klobouky a zatímco její matka a mladší sestra dostali do vínku veškerou krásu, na Sophii už moc nezbylo. Žije tím nejobyčejnějším životem a ačkoliv není vysloveně nešťastná, že by každé ráno vyskočila z postele nadšením z nového dne, také není. Vstane, jde do obchodu, celý den šije klobouky a pak jde domů. A tak to jde až do doby, než v jedné z úzkých uliček potká dva vojáky. Ti mají jít do právě vypuknuvší války a začnou si dívku dobírat. Najednou se odnikud objeví někdo další a odešle je do patřičných mezí.
Bohužel, Sophie se tak dostala z bláta do louže. Jakmile totiž zmizí vojáci, její zachránce se rychle rozejde pryč, táhnouc ji s sebou a než se dívka naděje, oba utíkají před podivnými bytostmi, vystupujícími ze zdí. A i když se jim nakonec ztratí a zachránce zmizí, od té chvíle už Sophiin život nikdy nebude jako dřív.

Hned ten večer ji v jejím obchůdku navštíví podivná obézní dáma a zjevně ji vůbec netrápí, že je již dlouho zavřeno. Jak se ale vzápětí ukáže, o klobouk jí vůbec nešlo. Je to totiž Čarodějnice z Pustiny, která milou Sophii zakleje - z dvacetileté dívky je tak vzápětí babička. Ještě než se Čarodějnice ztratí, utrousí poznámku, že má pozdravovat Howla a pak už je Sophie opět sama.
A tak se snad poprvé vydává dál než deset metrů od města, aby mohla zlomit kletbu.

*

Film se dá bez problémů stáhnout z Uložto!, bohužel pouze s anglickým dabingem, což naprosto výjimečně není úplně na škodu. Přestože bych radši v originále, jedná se pro mě o první dílo, které nebylo tímto způsobem nějak výrazně poškozeno.
Stará Sophie má příjemný hlas na poslech a Howl přesně takový, jaký bych si u mladého tajemného čaroděje představovala. Vždy je tu možnost, že oproti originálu je to naprosto příšerné, ale pokud uslyšíte jako první tento dabing, myslím že nebudete výrazněji zklamáni
:)

Jak už mnozí nejspíš jistě víte, režisérem nebyl nikdo jiný než Hayao Miyazaki, autor třeba Cesty do fantazie nebo Princezny Monoke. No, jestli se vám líbily ony, tak toto dílko si zaručeně zamilujete.
Když budu mluvit za sebe, tak až teď jsem naprosto jasně pochopila, proč že je tento pán tak slavný a oslavovaný. Kresba a hlavně vykreslení krajiny je velmi dobře odvedené a i když velká většina hlavnějších postav nějak změní podobu, vždy je poznat kdo to je a zároveň vypadají úplně jinak než předtím. Pohyb je plynulý, bez trhání či ignorování fyzických možností a vše dokresluje vhodně vybraná a krásná hudba.

Autorkou předlohy je Diana Wynne Jones a i když to sem možná tak úplně nepatří, musím jí vyjádřit obdiv. Nejen za příběh, který je snadno pochopitelný a velmi zajímavý, i za vykreslení prostředí, ve kterém se postavy pohybují a hlavně za ně samotné. Zkrátka, Cesta do fantazie, Princezna Mononoke a Naušika z Údolí větru jsou zajímavé a líbivé, ale u mě vyhrál Howlův kráčející zámek.

A Calucifera chci taky!!


Howl no ugoku shiro / Howlův kráčející zámek (Zámek v oblacích) / Howl's Moving Castle
Napsala
Diana Wynne Jones
Scénář a režie Hayao Miyazaki
Hudba Joe Hisaishi
Produkce Toshio Suzuki
Výroba Studio Ghibli
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 KatyRZ KatyRZ | Web | 8. srpna 2010 v 14:31 | Reagovat

Já tuhle pohádku miluji, ale že je jednoduchá? No zkus se na ni podívat ještě aspoň dvakrát a uvidíme, jestli nepříjdeš na pár věcí, které ti na poprvé unikli ;). Já to viděla asi dvacetkrát, protože Howla miluje i má čtyřletá dcera, tak mi nic jiného nezbylo :D. Je to ale bez diskuzí mé nejoblíbenější anime i nejoblíbenější pohádka vůbec ... A hudba z filmu je také skvělá. Jen si tak říkám, že bych si docela poslechla ty hlasy - z pochopitelných důvodů to mám doma česky.

2 Seiichi Seiichi | 9. srpna 2010 v 11:32 | Reagovat

Začenichala jsem krev skupiny J, tak jsem přišla trošku otravovat :oD

Hayao Miyazaki je uznávaným tvůrcem, ale nejen proto, že jeho filmy jsou geniální po technické stránce (vše je kresleno ručně, žádné počítačové vychytávky), ale proto jak dokáže svým postavám vdechnout život, vtisknout jim vlastní osobnost s klady i chybami, proto jaká poselství z jeho filmů hovoří a jakým kouzlem nás dokážou očarovat. V tom spočívá jeho genialta. Howl mě uchvátil stejně jako všechny ostatní Miyazakiho filmy, a kdyby se mě někdo zeptal, jaký z nich mám nejraději, řekla bych, že všechny bez výjimky.

A ještě bych se ráda zmínila o Joe Hisaishim, který je stejný génius na poli filmové hudby. Joe je kromě studia Ghibli i dvorním skladatelem Takeshiho Kitana. A přesto, že Kitana a jeho tvorbu bezmezně uctívám, musím uznat, že bez Hisaishiho hudby by byly jeho filmy poloviční.

3 Arcana Arcana | 9. srpna 2010 v 17:01 | Reagovat

Hledám hledám, nide neříkám že je Zámek jednoduchý - myslela jsem pohádky jako pravé pohádky  :)
A nemusíš se bát, rozhodně se na ni ještě někdy podívám. A pak znovu.. a pak ještě jednou

Děkuji za osvětu, určitě si o něm něco najdu  ;D

4 Re Re | 9. srpna 2010 v 21:33 | Reagovat
5 Seiichi Seiichi | 9. srpna 2010 v 21:35 | Reagovat

[3]: Nechtěla jsem poučovat, jen se občas příliš rozepíšu o tom, co mám ráda. Zvlášť když narazím na někoho, koho by to mohlo zajímat :o)

6 Arcana Arcana | 9. srpna 2010 v 23:38 | Reagovat

[5]: Vždyť já jsem jedině ráda, to bylo zcela upřímné poděkování  :)

7 edithhola edithhola | E-mail | Web | 13. srpna 2010 v 12:43 | Reagovat

Pokusím se někdy popsat i ty světlé chvilky, kdy jsou děti anděly :-) Ale po celonočním kojení a péči o teď již dvě nemocné děti jsem ráda, že jsem ráda ... Mám už něco rozepsaného, tak až bude téma týdne andělé:-) Nicméně jsem četla Tvůj článek o filmu Howlův kráčející zámek a dle popisu si myslím, že by se mi to líbilo. takže díky za info. Až dopíšu ten pozitivní blog o dětech, dám Ti avizo :-)

8 Arcana Arcana | 13. srpna 2010 v 20:58 | Reagovat

[7]: Rozhodně dej  :)
A jsem moc ráda, že tě článek i jeho téma zaujalo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama