Quis custodiet ipsos custodet?

Jednu z Japonska

30. ledna 2011 v 23:14 | Arcana |  Brk
Je zajímavé, jak jeden jediný čin může být brán tak rozdílnými způsoby. A nejen to, vše podléhá pokroku, ať už to za pokrok považováno je či není, záleží tedy nejen na lokaci, ale i kultuře, samotném čase... Jediná věc jinak a hned je jiné vše.

Tak je to i s naší sebevraždou. Nejznámější rozdíl je asi mezi evropskými a americkými křesťany a Japonskem.
Pokud se zasebevraždíte u nás, jste srabi, sobci a váš čin je většinovou společností odsouzen. Když se zabijete v Japonsku, je to čestná smrt. Byly situace, kdy jste neměli jinou možnost, pokud utrpěla vaše čest, nebo jako generál jste prohráli bitvu, zpět jste ji mohli získat pouze seppukou. Jediný schválený protest proti chování nebo činy pána byla seppuka.
Pro Evropana je tenhle důvod naprosto nepochopitelný. No jo, jiný kraj, jiný mrav.
Jak o tom tak přemýšlím, co když se Japonec zasebevraždil z ,,evropských / amerických"
(deprese apod.) důvodů? To bylo možná to harakiri, v Japonsku vulgární výraz.


I když...
Zabrousím trochu jinam. Ať si najdete jakoukoli dnešní literaturu (knihy, filmy, divadelní hry... cokoli), v americké Hollywoodské tvorbě to je vidět asi nejvíce, vždy tam je romantická vsuvka. Zkrátka neexistuje, aby tam chyběl pár, jakýkoli, mezi kterým v průběhu příběhu přeskočila jiskra.
Tento trend jde hodně do minulosti, pokud vím, v naší západní společnosti nikdy nebylo jinak a je to naprosto normální, že? Jedno z neměnných pravidel.
Pokud se ale přesuneme na východ, konkrétně opět do Japonska, tam je historie jinačí. První texty opěvovali krásu přírody, cestu z domu na zahradu a podobně. Postupně se záběr samozřejmě rozšiřoval, ale hlavní proud vždy tvořili básně o přírodě.

Až... V jednom z mnoha městeček žil kdysi jeden mladý milenecký pár. Z nejrůznějších důvodů, pravděpodobně kvůli rozdílné ekonomické situaci rodin ale nemohli být spolu. Scházeli se tedy tajně a jejich láska rostla. Jednoho dne to ale mělo skončit.
(Přísahám že ten příběh mám někde zapsaný, zaboha to ale nemůžu
najít. Pro jednoho z nich našli rodiče ženicha/nevěstu mám dojem, nechci to ale pro jistotu psát jako fakt, co kdyby).
A oni se rozhodli. Napsali spolu svým rodinám dopis na rozloučenou a ruku v ruce odešli kousek za město, kde se společně vrhli ze skály.

Byl z toho samozřejmě obrovský skandál, nikdo to nečekal, o ničem jiném se nemluvilo. Jakmile se našel dopis, šílenství vypuklo v mnohem větší míře. Kromě překvapení
a týdnů, kdy se ,,dalo o něčem mluvit" způsobili i další dvě věci.
Čin těchto dvou mladých milenců se zdál mnoha lidem ohromně romantický, až natolik, že mnoho dalších párů páchalo společně sebevraždu.
A díky nim se vyrojili desítky divadelních představení, pojednávajíc o tom samém. Mladý milenecký pár nemohl být spolu, a proto společně ukončili své životy. Toto nakonec došlo až tak daleko, že herci hrající tento pár byli na jevišti, kde se bavili ve stylu:
,,Doufám, že náš příběh bude také divadelně ztvárněn. "
,,Také doufám. Co myslíš, kdo tě bude hrát? Já bych chtěl, aby to byl Ten a ten"
,,Hm, to by bylo hezké. Já myslím, že mě bude hrát Touten tenhle, s Tím a tím by vypadali skoro jak my"
,,Máš pravdu. Doufám že to budou oni.
,,Ano"
Usmáli se na sebe, políbili se a skočili z divadelní skály.
Herci hráli milence, kteří mluvili právě o těch kteří je hrají. Při tom na seppuku asi nikdo nemyslel.

A tak dodnes mají i japonské příběhy tu romantickou vsuvku. Upřímně, doufám, že evropské příběhy podobnou historii nemají.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Taya Taya | Web | 30. ledna 2011 v 23:26 | Reagovat

když nad tím tak přemýšlím, tak se tenhle motiv v Jap. opakuje doteď... v manze Uzumaki také dva malineci spáchají sebevraždu proto, že jsou jejich rodiny rozhádané... i když, způsob jejich sebevraždy je trochu... jiný než škok ze skály :-D

2 Arcana Arcana | 30. ledna 2011 v 23:34 | Reagovat

Radši se nebudu ptát jaký :D

3 Janinka Janinka | Web | 31. ledna 2011 v 8:41 | Reagovat

Kdysi jsem viděla dokument o nějakém táboře, kde Japonce - letce za války cvičili, jak správně spáchat s letadlem sebevraždu, aby u toho napáchali co nejvíce škody... Jsou fakt pošahaný... 8-O

4 Vendy Vendy | Web | 1. února 2011 v 23:16 | Reagovat

Japonské filmy-divadlo-knihy moc neznám, takže nevím.
Četla jsem snad jen Šóguna, kde byla právě seppuka oním aktem odvahy, kterým se dalo buď zachránit čest nebo získat změnu situace (intriky v tomto románu neměly obdoby).
Mám dojem, že harakiri bylo to samé, jen je páchali muži. Ženy páchaly právě onu seppuku. Ale tohle si pamatuju z onoho románu, netvrdím, že je to tak...
Tento způsob smrti zdá se mi poněkud nešťastný.

5 Arcana Arcana | 2. února 2011 v 0:37 | Reagovat

Seppuka i harakiri je jeden a ten samý způsob sebevraždy, jen ve světě je spíše znám termín harakiri, pro Japonce je to ale vulgární výraz. :-)

6 posmrtný přelud Agrrr posmrtný přelud Agrrr | E-mail | Web | 3. února 2011 v 20:36 | Reagovat

no ty dva různé pohledy na sebevraždu jsou právě pro ten důvod sebevraždy. Když se někdo zabije protože zdrhá před dluhy, rozzešla se s ním holka a podobně tak je to fakt ubohý. Ale když někdo obětuje život pro vyší cíl... vždyť češi mají taky sebevražedné hrdiny...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama