Quis custodiet ipsos custodet?

Vysvětlíte?

19. února 2011 v 23:20 | Arcana |  Brk
Já, jednoduše, rasismus nechápu. Černí rychleji běhají, bílí jsou barevní (vlasy, oči, odstíny), žlutí mají jiné oči než ten zbytek a rudí mají cit pro přírodu. Jo a taky máme každý jinou barvu kůže.
Vysvětlete mi prosím, jaké další rozdíly tam jsou? Kromě lidských vlastností, které jsou všude stejně různé? V chytrosti to nebude, to je stejná otázka jako jestli jsou chytřejší ženy nebo muži. Vlastnostmi také ne, to už je řečeno výše... nic dalšího mě nenapadá.

Malkiel napsal spoustu článků o nebezpečí. Ze strany muslimů o ničem netuším, zdá se že málo sleduju zprávy. Ale u nás nic ani vzdáleně teroristického nebylo. Naopak, brzy po začátku války v Iráku a startu únosů jsem slyšela, že únosům Čechů se vyhýbají, protože ,,nás mají rádi" (vysvětlit to by trvalo dlouho, ano, vím že je to pitomě napsané a ty Malkieli, tuhle větu radši nekomentuj ;D ).
A Romové? Zdá se, podle reakcí na mé otázky, že jen nemám ty ,,správné" zkušenosti. Žádný Rom mě nikdy neokradl, žádná parta na mě nikdy nepokřikovala, s romkou, jejíž rodina se načas přistěhovala k nám do vesnice, jsem se po ten čas kamarádila.
Zmlátit se mě ve školních letech naopak pokusila parta bílých holek a ten co v noci v parku tak vehementně požadoval sex byl taky běloch. Ovšem proti bílým ,,podezřelým individuím", abych tak řekla, taky nic nemám. Nemám potřebu vydělovat, nehledám něco co můžu odsuzovat, nebo... já vážně nevím jak to říct.
Vlastně, čtyři roky jsem se bavila s holkou kterou jsem často potkávala na zastávce při odchodu ze školy a až po těch čtyřech letech se mě spolužačka zeptala, ,,co mám s tou cikánkou". Poté mi skoro deset minut vysvětlovala, koho tím myslí.
Vysvětlíte mi prosím konečně někdo myšlenku rasismu? Je to proto, že protože se lidé vždy bojí toho co neznají, tak se bílí po prvním setkání s černými lekli? Nebo se naopak bojíme toho, co máme společné?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Margarita Margarita | E-mail | Web | 21. února 2011 v 18:21 | Reagovat

Ahojky, máš moc hezkej blog.. :) Podíváš se na můj, prosím ? :-)
Chceš se mě na něco zeptat? Nebo s něčím pomoc píš! :-) http://www.formspring.me/Margaritka369
A jestli se ti můj blog líbí dej to se mi líbí na fb http://www.facebook.com/pages/Super-blogulikblogcz/177556568956156

Měj se moc hezky!!

2 Bludný krysař bez píšťaly Bludný krysař bez píšťaly | 24. února 2011 v 19:17 | Reagovat

Tak s cikány je problém spíše v minulosti. Byli to tuláci, co si svobodně chodili krajinou. Když něco potřebovali, tak si to vyrobili, koupili, když měli peníze, ukradli, když neměli. Proto příchod cikánů do blízkosti vesnic a měst nebyl moc populární.. A tato nenávist, ten strach, se stal dědičným. Přestože dnes už je jiná doma, přestože se podmínky úplně změnily, spousta z obyvatel naší matičky, hlavně ti starší, si stále tyto pocity pamatují od svých rodičů, prarodičů.
Taky sice nemám žádné negativní zkušenosti s cikány, ale mám se před nimi na pozoru. Stejně jako se mám před jakýmkoliv jiným člověkem, bez ohledu na barvu kůže. Hajzl žije totiž všude.

3 Vendy Vendy | Web | 25. února 2011 v 15:28 | Reagovat

Rasismus je pojem, do kterého se dá zahrnout cokoliv - od skutečného pocitu nadřazení nad jinou barvou kůže přes nesnášenlivost anebo pocit sociální nespravedlivosti. A myslím, že hlavně tento pocit vede mnoho lidí k negativnímu postoji vůči cikánům - sociální nespravedlnost a dvojí měřítko tu existuje a je reálné. Dokud nebudou tyto věci napraveny (a to nebudou), tak lidi budou mít pořád pocit, že na někoho pracují (už tak se dělá na dost lidí, úředníky, kriminálníky...)
Ano, taky znám jednoho cikánského kluka a ten je naprosto bez problémů. Tedy, žije u nás v dědině sám, bez rodiny. Moje máma dělala v práci s cikánkou a nedala na ni dopustit. Já viděla cikánky v akci, když okrádaly lidi. A jak jsem se zachovala? Držela jsem hubu a byla ráda, že neokradly mě. Nejsem na to pyšná, ale donkichotka, která by se vrhla na pomoc okradenému, nejsem. A po pravdě, jsem už z této situace a v této situaci dost unavena. Unavena z toho, že dál budu živit další úředníky, kriminálníky a cikány, unavena z toho, že na rozdíl od nich budu muset za všechno, co potřebuji, zaplatit a unavena z vize, že až budu v důchodě, budu chodit po sociálkách a na rozdíl od cikánských rodin dostanu s bídou usoplené tři tisíce, ze kterých abych hradila sipo a jídlo. A protože nemám a nevychovala jsem děti, budu možná na důchodě ještě krácena (jak jsem četla v nedávném návrhu), kdežto rodina, která vychová děti, bude mít důchod přilepšený. Jestli to budou děti nezaměstnané, to už v návrhu zákona nebylo - takže tu máme sortu lidí, kteří nedělali a dělat nebudou, přesto se mají jak prasata v žitě a když se něco řekne, začnou hned řvát o rasové diskriminaci. Je mi špatně z tohoto státu, špatně z této vlády a je mi nanic z budoucnosti, jaká mě čeká.
Promiň ten dlouhý komentář, trochu mě to rozhodilo....

4 Arcana Arcana | 26. února 2011 v 11:15 | Reagovat

Díky za zkušenosti a neboj Vendy, já dlouhé komentáře přímo miluju :-D

Už aspoň trochu chápu to s Romy

5 Janinka Janinka | Web | 27. února 2011 v 17:17 | Reagovat

No, slovo rasismus ti asi nejlépe vysvětli matička Wiki :-). Ale co se týká mně a nejspíše i většiny národa,nejedná se u nás až tak moc o rasismus, jako spíš o to, že jsou lidé vytočení ze sociální situace v našem státě. Z toho dvojího metru, přesně jak psala Vendy, je jednomu na blití...

6 mauron mauron | 27. února 2011 v 20:04 | Reagovat

Budete se divit, ale už vaše druhá věta je rasistická. Černí rychleji běhají. Na druhou stranu je ale správná. Oni ti černí opravdu rychleji běhají. Prostě je ta fyziologie jejich těla trošičku jiná. Hmm a jsme u toho. Jiná fyziologie. Když je trochu jiná ve svalech, proč by nemohla být trochu jiná i třeba v mozku? Tohle se taky může měřit stopkama - například řešení úloh na čas. Určitě znáte ta srovnávání úrovně znalostí a dovedností školáků v různých zemích. A jaké jsou výsledky? Jedničky jsou azijci - Čína, Korea, Japonsko. Pak jsou běloši. A za nimi černoši. No a když budete brát tyto výsledky jako jeden ze vstupů pro rozhodnutí koho přijmout za zaměstnance na vývojářské místo, budete podle společenského názoru rasista.

7 mauron mauron | 27. února 2011 v 20:08 | Reagovat

Mimochodem moji mámu se pokusili okrást dvakrát. Jednou jí sebrat kabelku, když jela na kole. Podruhé přímo z košíku v supermarketu. Kdo myslíte že byli. Ano hádáte správně. Poprvé cikánský kluk. Podruhé postarší cikánská matrona.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama