Quis custodiet ipsos custodet?

,,Concordia byla jako Titanic"

28. ledna 2012 v 19:07 | Arcana |  Na toulkách
Už docela dlouho jsem vás neobtěžovala žádným svým výlevem, že? Řekla bych tedy, že teď je ten nejlepší čas.

Na Novinkách se právě objevil další článek o lodi Concordia, konkrétně ten, že objevili další tělo. Jedná se tedy o v pořadí 17. potvrzenou oběť, pokud se nemýlím, dalších 15 lidí zbývá - momentálně jsou pohřešovaní. Novinkami o téhle lodi se od jejího ztroskotání Novinky i další portály a tištěná média jen hemží.S každou informací, ať je velká, zajímavá, nebo nijaká, od nalezení člověka, přes prohledávání až po tom, že se na polopotopenou loď jezdí dívat davy turistů. Vždycky si při takové příležitosti vzpomenu na jednu z prvních zpráv, pardon, jedny z prvních zpráv, kdy zachránění přirovnávali její potopení s katastrofou na Titanicu. Jedna ze zpráv měla i takový nadpis, ,,Přeživší přirovnávají zkázu Concordie s potopením Titanicu".
Už od začátku mě takovéhle informace, já nevím, urážejí? Rozesmívají? Protože přirovnávat k Titanicu? Přinášet každou pitomou informacičku jako velkou novinu?
Jestli si myslíte, že jsem krutá a nemám žádnou úctu, dobrá. Jdem si je porovnat.


Zachránění popisovali situaci na Concordii jako chaos a děs, byla tma, nikdo je na katastrofu neupozornil a hlavně, oni absolutně nevěděli co mají dělat, protože neprošli žádným cvičením ani nedostali instrukce, co dělat kdyby se cokoliv stalo. V tom veškerá podobnost s Titanicem, možná kromě velikosti obou lodí, končí. Dále už nic. Začněmež...

Oběti?
Concordia - v současné době 17 mrtvých a (asi) 15 dosud nezvěstných z celkového počtu 4 000 osob včetně posádky.
Titanic - 1 489 mrtvých z celkového počtu 2 201 lidí včetně posádky.
Dlužno poznamenat, že údaje o tom, kolik přesně se na palubě nacházelo duší, se dosud rozcházejí. Proplacené lodní lístky dávali číslo 1 295. Méně než mrtvých.

Jinak řečeno, pokud připočteme nezvěstné z Concordie k mrtvým a budeme tak počítat 32 obětí na životě, máme vedle 0,8% mrtvých z Concordie versus 68% (!) mrtvých na Titanicu.

Zima?
Už první výpovědi a zprávy mluvilly o ledové vodě, se kterou se cestující z Concordie museli vypořádávat. Několik se jich zachránilo tak, že skočili do vody a plavali ke břehu, žel, pokud vím, dva zahynuli v důsledku šoku z ledové vody.

Concordia - loď ztroskotala na útesu blízko italských břehů, v lednu po desáté hodině večerní tam měla voda 14 stupňů.
Titanic - loď ztroskotala v severním Atlantiku na ledovci, v dubnu mezi půl dvanáctou a půl třetí ráno tam měla voda dva stupně pod nulou.

Cestující na Concordie trápila ledová voda? Och, jaké to chudinky! 14 stupňů není zrovna parádní teplota na koupání, jasně, ale 14 stupňů je pořád teplota, ve které můžete vydržet dlouho.
15 stupňů teplá voda je tradiční teplota, kdy u nás zahajujeme bazénovou sezónu právě tím, že naskáčeme dovnitř! Od té chvíle slouží do té doby, než teplota na podzim opět klesně a je načase bazén vypustit.

Slaná voda zamrzá, jakmile její teplota klesně pod 4 stupně pod nulou, jen dva stupně tedy dělilo lidi na Titanicu od toho, aby se při katastrofě bořili pod led. Doslova jen minuty jim pak zbývalo do chvíle, než podchladnou a začnou se zpomalovat životní funkce až do okamžiku, kdy koloběh krvě zpomalí natolik, že člověk usne a už nemá téměř žádnou šanci se vzbudit.
Kdo se namočil, byl již na půl cesty ke smrti. Což nás přivádí...

Místo?
Jak už bylo řečeno, Concordia ztroskotala u ostrova Giglio v západní Itálii tím, že najela na mělčinu. Navíc se právě díky té mělčině nepotopila celá, tak polovina jí dosud trčí nad hladinu.
Dobří plavci se zachránili přeplaváním na břech, na útesy na kterých Concordia ztroskotala, jedna skupina se dostala na napotopený bok lodi a tam počkala na záchranáře. Stejně tak se prakticky ještě v době, kdy se Concordia stále potápěla, se rozeběhli záchrané akce a k místu katastrofy se začali sjíždět záchrané týmy.

Titanic ztroskotal kvůli ledovci na obrovské ploše, kterou zabírá severní Atlantický oceán. Nejbližší loď Carpathia byla několik hodin plavby daleko a nejvyšší možnou rychlostí, která stále nebyla její nejlepší kvůli nebezpečí dalších ledovců, se jí podařilo dorazit až téměř dvě hodiny po tom, co se za celým Titanicem zavřel oceán.
Ani nejvytrvalejší plavec by neměl šanci se zachránit, protože nejbližší zem byla jak daleko? Tak pět kilometrů směrem dolů?


Znovu teda pardon, pokud jsem teď někoho urazila svým nedostatkem citu a ano, pokud něco podobného nezažiju na vlastní kůži, nemůžu přesně vědět jak hrozné to bylo nebo nebylo.
Ale, katastrofa srovnatelná s Titanicem? Pche.
Ano, je to hrozné. Smrt, psychické trauma přeživších, i ty škody na majetku. Nemuselo to být a nemělo.
Přesto, stále mi to připadá jako až trapné fňukání nad absolutně nesrovnatelnou věcí a praktická urážka toho předtím. Stejně jako směšný dodatek ve filmu Pearl Harbor, kde je řečeno, jak Amerika strašlivě trpěla, ale pak se z toho ta dokonalá a ve všech směrech silná Amerika dostala. Přes tu strašlivou katastrofu, kdy v přístavu Pearl Harbor zemřelo 2 350 námořníků (z toho 68 civilistů). Chuděrky. To, že v celé druhé světové celkem zemřelo přes
40 000 000 vojáků i civilistů už nestojí za zmínku, že?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kerria Kerria | Web | 28. ledna 2012 v 22:39 | Reagovat

Aby ses necítila osaměle, tak se v tom cynismu k tobě přidávám. První zprávy o Concordii ve mě vyvolaly tytéž pocity. Ano, je to neštěstí, ale k Titaniku to má hodně daleko. Novináři prezentované srovnání obou nehod snad není hodno ani bulvárního plátku, natož seriózně se tvářících novin.

2 Malkiel Malkiel | Web | 29. ledna 2012 v 0:23 | Reagovat

Ááá, tajemný havýš zase vykouknul z oceánu. :D
Promiň, ale kde jsi sebrala to ohromné číslo 600 000 padlých v Pearl Harbouru? Tolik amerických vojáků nepadlo ani za celou válku na všech bojištích. V Pearl Harbouru padlo 2350 lidí, z toho 68 civilistů. Za celou válku padlo 418 500 Američanů.
Jo, to srovnávání je většinou zcestné, a u té Concordie zejména. Jenže to většinou nafukujou novináři jako všechny informace, aby se ty jejch plátky dobře prodávaly.
To je jako to bylo s tou prasečí chřipkou, kdy nás média děsila smrtící pandemií a přitom to nedosáhlo ani rozměrů epidemie, natož smrtící.
Ale je zase fakt, že ta havárie Concordie určitě z paluby vypadala jinak než od počítače či od televize. Určitě bych tam být nechtěl. Ale Titanik to teda opravdu nebyl.

3 Janinka Janinka | Web | 29. ledna 2012 v 10:58 | Reagovat

Oj, ty jsi se rozohnila! :-D
K Titanicu to má zcela jistě daleko, ale být cestujícím na Concordii, asi bych to možná viděla trochu jinak :-).

4 Arcana Arcana | 29. ledna 2012 v 15:39 | Reagovat

[1]: Paráda. Je mi líp :-D

[2]: Občas :-D Fakt jo? Možná jsem si to psletla s jiným údajem nebo to říkali v tom filmu. Díky, mažu to opravit (a škodolibě se přitom šklebit, že ten kontrast bude ještě vyšší)

[3]: Vždy bychom to viděli jinak.  Ale stejně. Srovnání s Titanikem způsobila přesný opak, než co chtěli docílit - nemůžu se přinutit cestující z Concordie litovat, naopak my prostě všichni přijdou... no, jako ufňukánci.

5 Malkiel Malkiel | Web | 30. ledna 2012 v 12:02 | Reagovat

[4]: Já bych řekl, že jsme všichni tak trochu ufňukánci, protože jsme prostě zpohodlnělí a zhýčkaní blahobytem. Mě tuhle na den kleknul počítač a to bys viděla jak jsem fňukal. :-D

6 T. T. | Web | 31. ledna 2012 v 13:43 | Reagovat

Kdyby si tak dali takovou práci se srovnáním i novináři, než začnou dělat předčasné závěry, ale senzace prodává a "novodobý" Titanic je senzace

7 Vendy Vendy | Web | 5. února 2012 v 18:54 | Reagovat

Těch, co tam zůstali, je mi líto, nebo spíš jejich rodin.
Ale máš pravdu v tom, že srovnávat Concordiu s Titanicem je bohapustá nehoráznost a opravdu jen novinářská prodavačská bublina. Je to i sprosté vůči zmizelým (utopeným)lidem z Titanicu, a dělají z toho větší tragédii než musí. Ale to je téměř se vším, jak už psal Malkiel, vzpomeňme hnedle na takzvanou pandemii prasečí chřipky. Já nevím, ale u pandemie si představuji, že umírají statisíce nebo i miliony lidí.
Concordia... taky pitomý název. Mám dojem, že u nás je to pohřební služba.
Jo a ještě mě pobavilo, jak lodní společnost Concordia nabízela přeživším cestujícím, že jim pro příští cestu poskytnou 30% slevu.
Vskutku velkorysé gesto!

8 Janinka Janinka | Web | 16. dubna 2012 v 8:50 | Reagovat

Halóó, žiješ? O_O

9 Arcana Arcana | 17. dubna 2012 v 22:19 | Reagovat

[8]: No... :-D

10 Janinka Janinka | Web | 18. dubna 2012 v 9:07 | Reagovat

[9]: Jupííááájééé :-D!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama